Preveč vlage v zraku pogosto povzroča nevidno, a vztrajno nelagodje. Počutimo se utrujeni, zaspani, težje dihamo in zaznavamo neprijeten vonj v prostoru. Vlažen zrak vpliva na zdravje in počutje, še posebej pri otrocih, starejših in tistih z dihalnimi težavami. Zrak, nasičen z vlago, ustvarja pogoje za razvoj plesni, kar poveča tveganje za alergije, vnetja in kronične bolezni dihal.
Vlaga pa ne škoduje le telesu. Sčasoma uničuje pohištvo, poškoduje stene, napade lesene površine in skrajša življenjsko dobo materialov. Obenem privablja mrčes in insekte, ki si v takem okolju poiščejo zavetje. Mravlje, muhe, komarji in druge nadloge postanejo redni gostje, kar povzroča dodaten stres in zmanjšuje občutek udobnega bivanja v lastnem domu.
Zdravje je povezano z zrakom, ki ga dihamo
Vlažen zrak obremenjuje dihala in poveča verjetnost za okužbe. Sluznica nosu postane razdražena, spanec se poslabša, telo pa porablja več energije za vzdrževanje notranjega ravnovesja. Še posebej občutljivi postanemo v nočnih urah, ko telo potrebuje regeneracijo, a jo moti težek in vlažen zrak.
Otroci in starejši pogosto občutijo posledice še prej kot ostali. Zaradi dolgotrajne izpostavljenosti vlagi lahko pride do astmatičnih napadov ali trajnih težav z dihali. Zato je pametno redno preverjati stopnjo vlage v prostoru. V tem kontekstu je razvlaževalec zraka eden najučinkovitejših pripomočkov, saj odstranjuje odvečno vlago in hkrati filtrira zrak. V podjetju Frisema d.o.o. lahko takšen razvlaževalec najamete po zelo ugodni ceni.
Materiali v prostoru si zaslužijo zaščito
Vlaga se v zidovih in pohištvu zadržuje dlje, kot si mislimo. Posledice se pokažejo kot temni madeži, razpoke, odstopanje barve in neprijeten vonj, ki ga zračenje ne odpravi. Les postane občutljiv na razpadanje, kovinske površine začnejo rjaveti, tkanine vpijejo vonj po zatohlem.
Sčasoma se poškodbe razširijo in zahtevajo zahtevnejše posege. Redno sušenje prostorov, zlasti kopalnic, kleti in slabo prezračenih spalnic, je eden najlažjih načinov za zaščito materialov. Pomembno je tudi, da ne sušimo perila znotraj bivalnih prostorov.
Mrčes ni zgolj neprijeten
Več vrst žuželk prenaša bolezni ali povzroča alergijske reakcije. Komarji motijo spanec, muhe prenašajo bakterije, molji uničujejo tkanine, mravlje in ščurki iščejo hrano ter puščajo sledi, ki so težko odstranljive. Vlažni prostori so idealni za njihovo razmnoževanje in skrivališča.

Zmanjšanje vlažnosti zmanjša verjetnost, da bi si insekti ustvarili stalna bivališča v našem domu. Obenem je dobro poskrbeti za fizične ovire pred vdorom insektov skozi okna in vrata. Posebna pozornost naj bo namenjena zračnikom in okenskim režam, kjer se insekti najraje prebijejo v notranjost. Vzdrževanje čistoče je še dodaten korak k preprečevanju nadlog.
Učinkovita zaščita pred vdorom od zunaj
Poleti odpremo okna in vrata, da bi v prostor prišel svež zrak, s tem pa pogosto povabimo tudi mrčes. Spomladi in jeseni, ko še vedno zračimo prostore, je nevarnost vdora insektov enako visoka. Zato je pomembno, da razmislimo o trajni rešitvi, ki omogoča zračenje brez prepuščanja nadležnih obiskovalcev.
Tu se odlično izkaže rolo komarnik, ki omogoča enostavno uporabo in dobro zaščito. Montaža je enostavna, uporaba pa prilagojena vsakodnevnemu življenju. Rolo sistem omogoča, da zaščito uporabimo samo takrat, ko jo potrebujemo. S tem ohranimo stik z zunanjim zrakom, hkrati pa preprečimo vdor žuželk v bivalne prostore.